in ,

CADChain İle CAD Dosyalarınıza Hakim Olabilirsiniz

Globalleşen dünyamızda hızla ilerleyen iletişim teknolojileri ve bilgiye erişimin hızlı ve kolay hale gelmesi beraberinde çok büyük kolaylık ve avantajlar getirirken bunların yanında bazı problemleri ve dezavantajları da getirdi. Hiç şüphesiz bu problem ve dezavatajlar arasında dijital dönüşümlerini tamamlamak isteyen şirketler ve sektörler için büyük önem taşıyan bilgi güvenliği ve kontrolü en başta gelmektedir.

Savunma sanayisi başta olmak üzere irili ufaklı bütün sanayi kuruluşlarının gizlilik kaygısı taşıdığı herkes tarafından bilinmektedir. Global ekonomideki rekabetçi şartları da göz önünde bulundurduğunuzda, şirket ve ülkelerin rekabet üstünlüklerini korumak adına ciddi çaba sarf edildiğini görüyoruz. Hem mikro ölçekte ve hem de makro ölçekte ciddi yatırımlar yapılarak hem ulusal hem de uluslararası bilgi güvenliği yatırımları yapılmıştır ve yapılmaktadır.

Bilgi güvenliği, bir varlık türü olarak bilginin izinsiz veya yetkisiz bir biçimde erişim, kullanım, değiştirilme, ifşa edilme, ortadan kaldırılma, el değiştirme ve hasar verilmesini önlemek olarak tanımlanır ve “gizlilik”, “bütünlük” ve “erişilebilirlik” olarak isimlendirilen üç temel unsurdan meydana gelir. Bu üç temel güvenlik öğesinden herhangi biri zarar görürse güvenlik zaafiyeti oluşur.

Kaynak: http://blog.normaturk.com/bilgi-guvenligi-nedir

Bilgi güvenliği bir çok açıdan ele alınabilir. Ancak benim bu yazıda bahsetmek istediğim konu özellikle CAD dosyalarının güvenliğidir. Çünkü bir çok ana yüklenici, alt yüklenicileriyle çalışırken NDA adı verilen gizlilik sözleşmesi yapmaktadır ve bunun için bazı ana yükleniciler ISO 27001 benzeri uluslararası standartlara uymanızı ya da Tesis Güvenlik Belgesi gibi ön şartlardan biri olarak önünüze koyarlar. Ana yüklenicilerin alt yüklenicileri tarafından bir bilgi sızmasına mani olmak istemeleri ve alt yüklenicilerin de bunun gereklerini yapması elzemdir.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, şirketlerin finansal verilerini, fikri mülkiyetlerini ve hassas müşteri bilgilerini korumalarına yardımcı olan uluslararası bir çerçevedir. ISO 27001 sayesinde şirketler risklerini tanımlayabilir, gizli bilgileri konusundaki riskleri yönetebilir veya azaltabilir. Ayrıca bu doğrultuda gerekli güvenlik önlemlerini yerine getirirler. Bu, yalnızca bugün değil, gelecek için de uyguladığınız yöntemleri sürekli olarak incelemenize ve hassaslaştırmanıza yardımcı olur. ISO 27001, işinizin saygınlığını ve şirket itibarınızı korur. Müşterilerinize ve tüm paydaşlarınıza güven vererek işinize değer katar.

Kaynak: https://www.bsigroup.com/tr-TR/ISO-27001-Bilgi-Guvenligi-Yonetimi/iso-27001-nedir/

Kuruluş intranetlerinin fiziksel ve yazılımsal olarak güvenliği sağlanarak, bilgi akışı kontrol altına alınabiliyor. Veri depolama cihazlarının sistemlere bağlanmasının kontrolü sağlanabiliyor. Alt yüklenici ve personellere yönelik hukuki tedbirler alınarak bütünlük sağlanabiliyor. Fakat erişilebilirlik konusu paylaşılan dijital dosyalar tam olarak takip edilemediği için yetersiz kalıyordu. Bu sorun yıllardır bilinmesine karşın çözüm bulmak tüm taraflar için adeta bir problem olarak durmaktaydı.

İnternet ve ağ teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte 2008 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir kişi (veya bir grup insan) ortaya bloklar halinde birbirine bağlanabilen ve adına blockchain dedikleri bir sistem geliştirdiler. Karmaşık matematiksel algoritmalar içeren bu sistemde internet ağı üzerinde sadece yetkili kimselerce erişilip izin verildiği ölçüde kullanılabilen veriler ürettiler. Ve ilk olarak bunu dijital bir para üretmek için (bitcoin) kullandılar.

Blockchain teknolojisi bireysel kullanıcılara dijital kimlik üzerinde bugüne kadar benzeri görülmemiş bir kontrol imkanı sağlamaktadır. Dolayısıyla küresel açık bir hesap defteri olan blockchain sadece kripto paraların üretiminde değil birçok farklı alanda saklama, yönetme ve depolama gibi işlemler için kullanılmaktadır. Dijital kimliğe sağladığı imkan onu güven ekonomisinin anahtarı kılmaktadır. Bu açıdan blockchain sadece finans sektörü ile sınırlı kalmamakta, dijital teknolojinin sunduğu imkan işletmeler tarafından da fırsata dönüştürülmektedir. Bu yönüyle blockchain teknolojisinin dördüncü sanayi devriminin merkezinde yer aldığı öne sürülmektedir. Öyle ki önümüzdeki süreçte teknolojinin hayatımızda meydana getireceği büyük etkinin sosyal medya, büyük veri, robotlar ya da yapay zeka ile gerçekleşmeyeceğini ifade eden Don Tapscott gerçek devrimin sanal-dijital paranın temelini oluşturan blockchain olduğunu ifade etmektedir. Blockchain teknolojisi ile farklı sektörlerin teknolojiyle entegre olmasını sağlayan önemli adımlar atılmaktadır.

Kaynak: https://duzce.edu.tr/yonetim-bilisim-sistemleri/Sayfa/8c9a/blockchain-nedir-

İşte blockchain teknolojisini CAD alanında kullanılması ihtiyacını fark eden Hollandalı geliştiriciler CADChain’i ürettiler. CADChain henüz geliştirilme aşamasında olan Autodesk Inventor başta olmak üzere diğer tüm CAD yazılımlarına eklenti olarak hazırlanmış bir blockchain çözümüdür. CADChain 3 aşamadan oluşur.

  1. Tasarımlarınızı/CAD verilerinizi yetkisiz erişime karşı teknik olarak korur
  2. Tasarımlarınızı yasal olarak koruyarak, uzun bir yasal sözleşme sürecinden kaçınmanızı sağlayarak, hızlı ve güvenilir hale getirir
  3. Tasarım verilerinizi lisanslar ve Fikri Mülkiyetinizden para kazanmanıza olanak tanır

1-Tasarımlarınızı/CAD verilerinizi yetkisiz erişime karşı teknik olarak korur

CAD yazılımının üzerine eklenen ve doğrudan yazılımın içinden bir CAD varlığının IP koruması sağlayan bir eklenti olan CADPlug ile tanışın. 

Uçtan uca IP korumamız, CAD modelini güvence altına almak için bir eklenti ve bir veri yönetimi arayüzü kullanır. Bir dizi hizmet ve akıllı sözleşme, verileri depolamak ve CAD dosyasından dijital ikizler oluşturmak için bir Blockchain protokolü aracılığıyla iletişim kurar. CADPlug, kullanıcı kimliğini ve CAD yazılımında kullanılan dosyalarla ilgili her şeyi yönetir.

CAD yazılımının içinden dosyalar, son teknoloji şifreleme ile korunabilir ve CADPlug eklentisi aracılığıyla paylaşıldığında izlenebilir. Bunun CAD yazılımı içinde gerçekleşmesi nedeniyle, mühendise fazladan bir iş vermeden kolay ve hızlıdır.

Doğrulama, veri paylaştığınız varlıkların ve kişilerin kimliğini garanti eder. Ayrıca, bu kişi harici bir ortak çalışan olsa bile, dosyanızı inceleyen herkesin doğrulandığını garanti eder.

Blockchain Teknolojisi, çözümümüzde yer alan temel sistemlerden biridir, size güven ve izleme sağlar. Sahipliğinizi kaydedin ve bu verileri asla kaybetmeyin.

2-Tasarımlarınızı yasal olarak koruyarak, uzun bir yasal sözleşme sürecinden kaçınmanızı sağlayarak, hızlı ve güvenilir hale getirir

Tasarımları alt yüklenicilerinizle paylaşabilmeniz için geleneksel sözleşmeler zaman alır. Üstelik çok pahalı. Ve nihayetinde, geleneksel sözleşmeler herkesi kapsayamaz, bu nedenle diğer tarafın işbirlikçileriyle yaptığı sözleşmeleri genellikle kontrol edemezsiniz, ancak dosyalarınızı/fikri mülkiyetinizi onlarla paylaşacaklarını da unutmamalısınız!

Dijital yasal sözleşme, CADPlug içerisine entegre edilmiştir. Ricardian sözleşmeleri (hem makine hem de insan tarafından okunabilen yasal akıllı sözleşmeler), otomatik bir şekilde lisanslama ve sözleşme (NDA’ların ve diğer sözleşmelerin imzalanması) ile ilgilenir. Bu dijital sözleşme, mal sahibine gözetim sağlamak için birden fazla alt sözleşme oluşturur. 

Bu sözleşmeler dijital olarak ayrıştırılabilir, okunabilir ve bağımlılıklar ve değişkenler gibi yazılım programlarına benzer işlevlere sahip olabilir. Bu sözleşmeler gerçek verilerin kendisine bağlıdır ve gerçek sözleşme içeriğini açıklamadan önceki sözleşmelere uymak için diğer taraflar arasındaki sözleşmeleri doğrulayabilirler.

Yasal bileşenimiz, paylaşılan her dosya için uygulanabilir bir sözleşme sağlayacak ve sizi daha hızlı imzalarken ve daha az yükümlülükle kötü niyetli kullanıcılara karşı bile koruyacaktır.

3- Tasarım verilerinizi lisanslar ve Fikri Mülkiyetinizden para kazanmanıza olanak tanır

Tasarım verilerinizin lisanslanması CADPlug’a entegre edilmiştir. Bu, tasarımınızın lisansını 1 yıl süreyle bir müşteriye satabileceğiniz ve başka hiçbir tarafa ifşa edilmeyeceğinden emin olabileceğiniz anlamına gelir.

Bu şekilde CADPlud eklentisi, fikri mülkiyeti farklı müşterilere satmak için aracılık ücreti alarak IP varlıklarınızdan para kazanmanıza izin verir. Bir kez değil, sınırsız sayıda. 

CADChain hakkında daha fazla bilgi almak için: https://www.cadchain.com/

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Metal İşleme Sektöründe Bir Adım Öne Geçin

Akışkan Gücünün Simge Ürünü Hidrolik Silindirler