in ,

Hidrolikte Hız Kontrolü

Çalışma stroku sırasında hız kontrolü , silindire akış düzenlenerek gerçekleştirilebilir . Çek valf, silindir geri çekildiğinde serbest geri akışa izin verir. Normalde bir sayaç devresinden daha iyi hız kontrolü sağlar. Bununla birlikte aşağıdaki devreleri kullanarak hidrolikte hız kontrolü yapılabilmektedir.

Sayaç çıkış devresi

Silindirden akışı düzenlemek , hidrolikte hız kontrolü için başka bir yoldur. Bu devre, rodun uzatılması sırasında sabit bir geri basınç sağlar ve yükün hızlı bir şekilde düşmesi veya tersine dönmesi durumunda ham yapmasını önler.

Boşaltma devresi

Silindire olan akış, tanka giden pompa akışının bir kısmı ölçülerek düzenlenir. Pompa çıkışı yalnızca direncin üstesinden gelmeye yetecek kadar yüksek olduğundan, bu devre sayaç giriş veya çıkıştan daha verimlidir. Ancak, pompa kaymasını telafi etmez.

Değişken hacimli pompa

Pompa akışı manuel, elektrik motoru, hidrolik veya mekanik gibi çeşitli yollarla kontrol edilebilir. Akış çıktısının gerçekte komutla ne kadar yakından eşleştiği, kısmen yük ile artan kaymaya bağlıdır. Basınç dengelemeli, değişken hacimli bir pompada, artan basınçla çıkış debisi azalır. Bu tip pompa, travers ve kelepçe işlemleri için kullanılabilir. Basınç dengelemeli bir pompa kullanıldığında harici bir tahliye vanası genellikle gereksizdir. Farklı pompa türleri, bunların çalışması ve akışı nasıl değiştirdikleri hakkında ayrıntılar için Hidrolik Pompa Nedir? başlıklı yazımızı okumalısınız.

Değişken besleme

Birçok makine, döngüleri sırasında aralıklı hızlı ve yavaş besleme gerektirir. Bu, bir sayaç çıkışı akış kontrol valfine paralel olarak kamla çalışan 2 yollu bir valfe sahip olarak gerçekleştirilebilir. Hızlı ileri hareket, 2 yollu valf her açıldığında gerçekleşir. Valfin kapatılması silindir hızını yavaşlatır. Kamların uygun şekilde konumlandırılması, sırayla gerekli hızları elde eder. Akış kontrolüne paralel olan çek valf, serbest dönüş akışına izin vererek silindir çubuğunun hızla geri dönmesine izin verir.

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Piezo-Elektrik Valfler

Yaygın Pnömatik Devreler