in ,

Hidrolik silindir tamiri

Daha önce blog yazılarımızda belirttiğimiz gibi, hidrolik silindirler hidrolik sistemin ayrılmaz bir parçasıdır. Hidrolik silindirler, bir makinede tek yönlü kuvvet sağlayan mekanik bir aktüatördür. Peki ya bir hidrolik silindir bozulursa hidrolik silindir tamiri nasıl yapılıyor?

Şirketler ve son kullanıcılar, kırılan bir hidrolik silindiri değiştirmek için her yıl yedek parça hidrolik silindirlerine büyük miktarlarda para harcamak zorundadır. Çoğu durumda uygun bir bakım ve onarımla yedek parçadan kaçınılabileceğini ve hidrolik silindir tamiri yapılabileceğini biliyor muydunuz?

Kırık bir hidrolik silindiri onarmak ekolojik, ucuz (özellikle çok büyük silindirler söz konusu olduğunda) ucuzdur ve ayrıca silindiri tekrar çalışır duruma getirmenin en hızlı yoludur. 2019 yılında Hidrosoft, sürdürülebilirlik konusunda bir adım attı ve hidrolik silindirler için bir onarım ve bakım servis atölyesi olan Hidrosoft Servis’i kurdu. Geçtiğimiz üç yılda, kırılanları her zaman değiştirmemek, aynı zamanda tamir etme imkanı vermemiz giderek daha önemli hale geldi.

Hidrolik silindirler aslında bir makinenin hidrolik sistemindeki en az karmaşık bileşenlerden biridir. Bununla birlikte bu konuda uzmanlaşanlar için, onarımı ve bakımı da oldukça basittir. Bu blogda hidrolik silindir bakım ve onarımındaki ana adımları açıklayacağız. Hidrolik silindirlerle ilgili temel bilgi ve becerilere sahip bir kişi, hidrolik silindir tamir işlemini gerçekleştirebilir.

Hidrolik silindir tamiri nasıl yapılır?

Hidrolik silindirin onarım süreci hemen hemen her zaman aynı adımlarla ilerler:

1.Hidrolik silindir makineden sökülür,

2. Hidrolik silindir demonte edilir,

3. Hidrolik silindirdeki arızalar teşhis edilir ve tanımlanır

4. Gerekirse hasarlı parçaların değiştirilmesi için yeni parçalar yapılır

5. Sızdırmazlık elemanları her zaman yenileriyle değiştirilir

6. Hidrolik silindir her zaman dikkatli bir şekilde monte edilir ve makineye yeniden monte edilmeden önce test edilir

Hasarlı bir sızdırmazlık elemanı, silindir için bir takım sorunlara neden olabilir. Hidrolik silindirlerin onarımına ihtiyaç duymanın en yaygın sorununun hasarlı bir sızdırmazlık elemanlarından kaynaklanan sızıntı olduğunu biliyor muydunuz? Sıvı kirliliği, piston kolu veya sızdırmazlık elemanı yüzeyinde ciddi hasara neden olabilir. Diğer hasarlar, örneğin, silindirin yanlış hizalanmasından kaynaklanır; bir dış kuvvet: böyle bir başka makine veya düşen bir nesne; ya da silindirin kendisi için tasarlanmamış bir şekilde yanlış kullanılmasıdır. Bir hasar, örneğin bükülmüş bir çubuk veya girintili bir namlu şeklinde görünebilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, temel bilgiye sahip bir kişi, temel bir onarım işlemini gerçekleştirebilir. Ancak, herhangi bir şüpheniz varsa, her zaman profesyonellere dönün. Hidrolik silindirlerdeki büyük hasarlar bile profesyoneller tarafından tamir edilebilir. Ayrıca, uygun ve düzenli bir bakım, hidrolik silindirlerin zarar görmesini önleyebilir. Dikkatli bir bakım, bir silindirin ömrünü uzatır ve halihazırda var olan olası hasarların daha da büyümesini önleyebilir.

Her işte olduğu gibi, hidrolik silindir bakım ve onarımında da unutmayın: önce güvenlik. Hidrolik silindir bakımı hakkında daha fazla bilgi için Hidrosoft web sitesine bakın . Daha fazla bilgi isterseniz, iletişime geçmekten çekinmeyin!

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hidrolik Silindir Çeşitleri

Sürtünme Kaynağı