in ,

Hava Regülatörleri

Hava regülatörleri, besleme basıncını aşağı akışlı pnömatik ekipmanın verimli çalışması için gereken seviyeye düşürür. Pnömatik basınç kontrolleri, genellikle hava hattı regülatörleri olarak adlandırılan basınç düşürme valfleri kategorisine girer. Bir görevi gerçekleştirmek için bir sistem basıncı seçildiğinde, akış ve yukarı akış basıncındaki değişikliklerden bağımsız olarak aktüatöre sabit basınçta hava sağlanması da önemlidir. Bu nedenle, bir pnömatik sisteme bir basınç regülatörü eklemek şu avantajları kazandırır:

• akış değişimi veya yukarı akış basıncından bağımsız olarak sabit basınçta hava sağlar,
• boşa harcanan basınçlı hava miktarını en aza indirerek sistemin daha ekonomik çalışmasına yardımcı olur. (Bu, sistem iş için gerekenden daha yüksek basınçlarda çalıştığında olur),
• aktüatörü düşük basınçta çalıştırarak güvenliği artırmaya yardımcı olur,
• önerilenden daha yüksek basınçlarda çalışmak aşınma oranını artırdığı ve ekipman ömrünü azalttığı için bileşen ömrünü uzatır,
• gerektiğinde kolayca kontrol edilebilen değişken hava basınçları üretir ve
• işletme verimliliğini artırır

Regülatör türleri

Şekil 1. En basit regülatör, bir ayar yayı (yani pilot kumandalı değildir) ve dengesiz bir popet içerir. 
Ayrı bir diyafram haznesine sahip değildir ve rahatlatmaz.


Dengesiz popet, pilotsuz çalıştırma — Şekil 1, en basit balanssız popet regülatör tipini göstermektedir. Normalde, besleme basıncı regülatöre girer ve oturan popetin etrafından akar ve akışı engeller.

Ayar yayını sıkıştırmak için ayar vidasını çevirmek diyaframı aşağı doğru zorlar. Sapı aşağı doğru iter ve popet deliği ortaya çıkarır. Aşağı akış basıncı arttıkça, basınç havası diyaframın alt tarafına etki ederek ayar yayının uyguladığı kuvveti dengeler. Popet, akışı kısıtlamak ve istenen basıncı üretmek için deliği kısıyor. Aşağı akış talebi değiştikçe, regülatör otomatik olarak popeti deliğe göre yeniden konumlandırır. Popetin altındaki yay, regülatörün akış yokken kapanmasını sağlar. Bu regülatör rahatlatıcı değildir.

Şekil 2. Regülatörün ayar yayı ve balanssız popeti vardır. 
Düşük basınçlı bağlantı noktasına bağlanan bir aspiratör borusu içeren ayrı bir diyafram bölmesine sahiptir. 
Kendini rahatlatır.

Diyafram odası ile çalışan dengesiz popet, pilotsuz — Şekil 2’deki regülatör, Şekil 1’deki modelden daha büyüktür (ve daha pahalıdır). Ayrıca, etkilerin azaltılmasına yardımcı olmak için diyaframı ana hava akışından izole eden bir diyafram odasına sahiptir. diyaframdaki aşındırıcı havanın

Bir aspiratör borusu, diyafram odasını ve çıkış odasını birbirine bağlar. Regülatörden geçen akış arttıkça, tüp diyafram bölmesinde çıkıştan biraz daha düşük bir basınç oluşturur. Diyaframın altındaki güç basıncı onu aşağı doğru saptırarak popeti delikten daha uzağa gitmeye zorlar. Ayar yayı, çıkış basıncını önemli ölçüde düşürmeden popet deliğini açmak için uzanır. Etki, ayar ayarını artırmak ve dolayısıyla daha yüksek akış hızlarında düşmeyi azaltmakla aynıdır.

Bu regülatörün çok daha geniş diyafram alanı, daha büyük kuvvetler üretir ve böylece, azaltılmış basınçtaki belirli bir değişiklikle popeti daha fazla yerinden çıkarır. Daha büyük diyaframlar, regülatör tepkisini ve hassasiyetini artırır.

Şekil 3. Regülatör, dengeli bir popete ve aspiratörlü ayrı bir diyafram haznesine sahiptir. 
Pilotsuz olarak işletilmektedir.

Dengeli popet, pilotsuz, diyafram odalı — Bu regülatör, Şekil 3, önceki tiple aynı genel iç yapıya sahiptir. Bununla birlikte, daha fazla akışa izin vermek için önemli ölçüde daha büyük bir deliğe sahiptir. Ek olarak, iyi bir denge sağlamak için popet basınç dengelidir. Yani, popet hem üst hem de alt yüzeylerde aynı azaltılmış basıncı görür. Böylece, azaltılmış basınç dalgalanmalarının yarattığı etkiler ortadan kalkar ve hassasiyet ve tepki büyük ölçüde iyileştirilir. Bu çok büyük kapasiteli regülatör, düşük düşüşe sahiptir.

Tam olarak dengeli bir popet ile, sistem basıncı/düşük basınç oranı hiçbir etkiye sahip değildir çünkü besleme basıncının poppet üzerindeki dengesiz bileşke kuvvetleri sıfırdır. Bununla birlikte, bu popetler genellikle hafif bir kapanma eğilimi ile tasarlanmıştır. Bu nedenle, besleme basıncındaki büyük bir artış, popeti deliğe yaklaştırır ve akışı azaltır. Bu, azaltılmış basıncın hafifçe düşmesine neden olur.

Uzaktan kumandalı, pilot kumandalı, dengeli popet — Bazı uygulamalarda regülatör, kolayca ayarlanamayacak bir yere kurulmalıdır. Düzenleme ve basınç ayarlama mekanizmaları daha sonra ayrılır. Küçük bir hava pilot hattı, regülatörü (kullanım noktasındaki hava hattında) herhangi bir uygun yere monte edilebilen uzaktan ayar mekanizmasına bağlar.

Uzaktan ayar mekanizması, kontrol hava sinyali üreten küçük bir regülatördür. Sinyal, küçük uzaktan ayarlı regülatörden kontrol sinyalini almak için üst kısmın kısa, basınca dayanıklı bir kaput ile değiştirilmesi dışında önceki regülatöre benzer şekilde pilotla çalıştırılan, dengeli popet regülatöre gönderilir. Pilot kumandalı regülatör, sıkıştırılmış bir yay tarafından oluşturulan bir kuvvete karşı çalışmak yerine, hava basıncının oluşturduğu bir kuvvete, yani bir havalı yayına karşı çalışır.

Hava yayı, pilot kumandalı regülatörün diyaframının üst tarafında sabit bir kuvvet sağlar çünkü uzaktan ayar regülatörü, kontrol sinyalini sabit basınçta tutar. Bu nedenle, bu regülatördeki düşüş küçüktür.

Dahili, pilot kumandalı, dengeli popet — Bu regülatör ayrıca hassas bir regülatör üretmek için pilot kumandalı prensibi kullanır. Hem basınç ayar regülatörü hem de pilot kumandalı regülatör, tek bir mahfazada birleştirilmiştir. Önceki regülatörde olduğu gibi aynı kuvvet dengesi ilkesi geçerlidir.

Bu regülatör ile, bir miktar besleme havası alt diyafram üzerinden boşluğa sızar ve nozuldan kaçar. Üst diyaframdaki artan hava basıncı esnek yatağı açarken, alt diyaframın üzerindeki basınç düşer ve popetin birincil deliğe yaklaşmasına neden olarak akışı ve ardından basıncı azaltır. Diyaframın ortasından hava alan bir tahliye tipi koltuk havalandırması. Bu regülatör ayrıca, herhangi bir çok yüksek aşırı basıncı hızla boşaltan, pilot mekanizmanın üzerinde bir emniyet tipi tahliye vanasına sahiptir.

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yaygın Pnömatik Devreler