in , ,

Basınç Göstergesi Seçimi

Basınç göstergesi, sistemdeki akışkan ortamın basıncını ölçen bir cihazdır. Sistem basıncını korumanın önemli olduğu çok çeşitli endüstrilerde kullanılırlar. Basınç göstergesi aynı zamanda operatörlerin sistemdeki herhangi bir sızıntıyı kontrol etmesine izin vererek tesiste bir güvenlik cihazı görevi görür. Cihazın bu kritik önemi nedeniyle, basınç ölçüm işlemi için güvenilir bir manometre seçilmelidir. Endüstriye ve uygulamaya bağlı olarak ( hidrolik , su , vakum , yüzme havuzu , vb.), burdon tüplü basınç göstergeleri , körüklü basınç göstergeleri, diyaframlı basınç göstergeleri ve sıvı dolu basınç göstergeleri gibi çok çeşitli basınç ölçer tasarımları ve seçenekleri mevcuttur. Bu makale, uygulamanızın güvenliği ve doğruluğu için doğru basınç göstergesi seçimini yapmak için göz önünde bulundurulması gereken en önemli parametreleri kapsayacaktır. 

Seçim kriterleri

 1. Dijital ve analog
 2. Gösterge tipi
 3. Basınç göstergesi malzemesi
 4. sıvı sıcaklığı
 5. Basınç aralığı
 6. Kuru vs sıvı dolu
 7. Çevresel durum
 8. Dolap Boyutu
 9. Doğruluk sınıfı
 10. Basınç birimleri
 11. Montaj yöntemi
 12. IP derecelendirme
 13. Bağlantı boyutu

1) Dijital ve analog okuma

Basınç göstergeleri dijital veya analog olabilir ve piyasada her ikisi için de geniş bir yelpaze vardır. İki tür arasında genel bir karşılaştırma için aşağıdaki tabloyu kullanın.

Dijital basınç göstergesiAnalog basınç göstergesi
Kolay kurulum
Çalıştırmak için bir güç kaynağı gerektirir
Nispeten daha maliyetli
Sabit ve hassas okuma
Çok kolay kurulum
Çalıştırmak için güç gerektirmez
Nispeten daha düşük maliyet
Dijital göstergeye kıyasla daha az doğruluk

2) Gösterge Tipi

Aşağıdaki basınç ölçer türleri en yaygın olanlarıdır ve ihtiyaca göre seçilebilir.

 • Bourdon tüpü : Bu, geniş bir tasarım yelpazesi, mükemmel hassasiyet ve doğruluk ile en yaygın kullanılan basınç göstergesidir. Kristalleşmeyen ve çok viskoz olmayan ortamların basıncı için uygundurlar.
 • Diyafram : Diyaframlı basınç göstergesi, aşındırıcı, yüksek viskoziteli veya kristalleşen ortamlarla kullanıma uygundur.
 • Kapsül elemanı : Kapsül elemanı basınç göstergesi, kuru, gazlı ortamı düşük basınçta ölçmek için uygundur.

3) Basınç göstergesi malzemesi

Bir manometrenin tipik olarak iki malzeme seçimi vardır: kabin ve proses bağlantısı. Proses bağlantısı, sıvı ile doğrudan temas eden basınç göstergesinin herhangi bir bileşenini içerir. Bu, basınç göstergesinin tipine bağlıdır, ancak tipik olarak dişler ve algılama elemanıdır. Proses bağlantı ve algılama elemanı malzemesinin seçimini yaparken ortamın bileşimini anlamak esastır. Malzeme uyumsuzluğu, korozyon gibi sorunlara neden olarak gösterge arızasına ve artan güvenlik risklerine neden olabilir. Yaygın malzemeler paslanmaz çelik veya bakır alaşımıdır.

Gövde malzemesi olarak da adlandırılan manometre kabini için daha geniş bir seçim vardır ve uygulamanın ortamına daha bağımlıdır. Basınç göstergeleri için ortak gövde malzemesi şunları içerir: bakır alaşımları, paslanmaz çelik, Inconel ve alüminyum. Aşındırıcı ortam ve aşırı sıcaklık gereksinimleri için paslanmaz çelik algılama elemanı ve proses bağlantı bileşenleri tercih edilen seçimdir.

Paslanmaz çelikMükemmel korozyon direnci
Yüksek sıcaklıkta oksidasyona karşı hassas
Aşındırıcı ortam ile kullanıma uygun
Dahili bileşenler manyetizmadan etkilenmez
InconelÖzellikle yüksek sıcaklığa karşı yüksek korozyon direnci
Inconels, oksidasyona ve oksalik aside karşı yüksek direnç ile karakterize edilen bir nikel-krom bazlı süper alaşım sınıfıdır.
Yüksek sıcaklıklarda yüksek çekme mukavemetini koruma yeteneği.
Diğer malzemelere göre daha maliyetli
AlüminyumMükemmel korozyona dayanıklı
Hafif
Çok yüksek sıcaklık uygulamaları için uygun değildir
Bakır alaşımıAşındırıcı olmayan ortamla çalışmaya uygun
Yüksek sıcaklık uygulamaları için uygun değildir

4) Akışkan sıcaklığı

Basınç göstergesi bileşenleri, akışkan ortamın sıcaklığına dayanabilmelidir. Sıcak ortamla çalışması gereken göstergeler için basınç göstergesinin bir sifon, soğutma kulesi veya diyafram contası ile birlikte kullanılması önerilir. Manometre malzemeleri için önerilen maksimum sıvı sıcaklığı:

 • Bakır alaşımları : 140°F (60°C)
 • Paslanmaz çelik : 212°F (100°C)
 • Inconel : 600°F (315°C)

5) Basınç aralığı

Basınç aralığı, göstergenin okuyabileceği maksimum ve minimum basınçlardır. Tipik olarak, çalışma basıncının iki katı olan gösterge aralığı genellikle tercih edilir. Çalışma basıncı, her koşulda gösterge aralığının %75’i ile sınırlandırılmalıdır.

6) Kuru vs sıvı dolu

Basınç göstergelerinde ya kuru ya da sıvı dolu bir gösterge bulunur. Sıvı dolu bir gösterge, maliyeti biraz artırır, ancak birçok faydası vardır. Yüksek titreşimli uygulamalarda iğneyi sabitler, dahili bileşenleri yağlı tutar ve mastarın ömrünü uzatır. En yaygın sıvı dolgulu malzeme türü Gliserindir, ancak Silikon da mevcuttur. Silikon daha geniş bir sıcaklık aralığı için uygundur ve zamanla renk solması olmaz. Sıvı dolu göstergeler için, sıvının sızmasını önlemek için yüksek kaliteli bir gösterge almak önemlidir.

7) Çevresel koşullar

Aşırı ortam sıcaklıklarında çalışırken basınç göstergelerinin izole edilmesi gerekebilir. Böyle bir durumda, diyafram contalı ve esnek kapiler hatlı bir uzak montaj mastarı kullanılabilir. Ani basınç artışlarının ve titreşimlerin normal olduğu alanlarda bir snubber kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Nemli veya nemli bir ortamda, yoğuşma birikmesi riskini ortadan kaldırmak için sıvı dolu basınç göstergesi tercih edilir. Paslanmaz çelik, plastik veya pirinç kasalı bir manometre, dış mekan kullanımı için uygundur.

8) Dolap boyutu

Basınç göstergesinin kadran boyutu, çap olarak 1 ila 16 (25 mm ila 406 mm) arasında değişebilir. Uygun boyut, uygulamanız için alan sınırlamaları ve okunabilirlik gereksinimlerine göre seçilebilir.

9) Doğruluk sınıfı

Doğruluk sınıfı , maksimum ölçek okumasına göre basınç göstergesi için izin verilen maksimum hata payını gösterir. Örneğin, doğruluk sınıfı 1 olan 100 bar’lık bir basınç göstergesini okurken, gerçek basınçtan sapma %1, yani 1 bar’dır. Gerekli doğruluk derecesi farklı endüstrilerde farklılık gösterebilir. Aşağıdaki tablo, uygulamanız için doğruluk sınıfını belirlemede yardımcı olabilir.

Doğruluk sınıfıİzin verilen hata sınırı
0.1%0.1
0.25%0.25
0,6%0.6
1%1
1.6%1,6
2.5%2,5
4%4

10) Basınç birimleri

Basınç aralığını ölçmek için tercih edilen birim bar’dır. Aşağıdaki tablo, basınç göstergesi için ortak birimleri gösterir.

Basınç BirimiPascal/ N/m 2
1 barMetrik basınç birimi105
1 atTeknik atmosfer9.80665 x 104
1 atmStandart atmosfer1.01325 x 105
1 TorrnMilimetre cıva1.333224 x 102
1cm H2OSantimetre su98.0665
1mm H2OMilimetre su9.80665
1 Psiİnç kare başına pound-kuvvet6.8948 x 103
1 oz/in 2İnç kare başına ons kuvvet4.30922 x 102
1 inç Hgİnç civa3.37685 x 103

11) Montaj yöntemi

Basınç göstergeleri tipik olarak göstergenin altına, yanına veya arkasına monte edilir. Montaj yönteminin uygulamanız için uygun olduğunu ve okunması kolay olduğunu doğrulayın.

Üç farklı türde manometre bağlantısı. 
Alt montaj (sol), arka montaj (orta) ve yan montaj (sağ)

12) IP Derecelendirmesi

IP derecesi, basınç göstergesinin toz, sıvı, nem veya kazara temas gibi yabancı parçacıklara karşı koruma derecesini gösterir. Basınç göstergeleri bazı zorlu çevre koşullarında çalışmayı gerektirebilir. Bu tür uygulamalar için manometremiz IP 42, IP 54 ve IP 65 koruma seçenekleri sunar.

13) Bağlantı boyutu

Manometre, çok çeşitli bağlantı boyutu seçeneklerine sahiptir. Yaygın seçenekler şunlardır: ⅛ inç, ¼ inç, ⅜ inç, ½ inç, ¾ inç ve M 12×1.5.

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Basınç Sensörleri ve Havalandırma Deliği

Manometre Kalibrasyonu