in ,

Hidrolik silindir imalatı

Hidrolik Silindir
Hidrolik Silindir

Hidrolik silindir bir hidrolik sistemin dört ana bileşeninden biridir. Hidrolik silindirler, büyük miktarda kuvvetin gerekli olduğu çeşitli uygulamalarda kullanılır. Hidrolik silindirler tarım, madencilik ve inşaat, ormancılık ve yük taşıma dahil olmak üzere çeşitli segmentler için üretilmektedirler. Bu sebeple hidrolik silindir imalatı önemlidir.

1. Hidrolik Silindir Tasarımı

Hidrolik silindirler biraz karmaşık cihazlardır; çok sayıda boyut, konfigürasyon ve malzemede mevcut olan çok çeşitli bileşenleri içerirler. Bununla birlikte, aynı zamanda, ana yapı her zaman aynı kaldığı için hidrolik silindirler oldukça basittir. Silindirler ve farklı türleri arasındaki en büyük fark, tasarım süreci başlatıldığında ortaya çıkar.

Hidrolik sistemler çok karmaşık olduğundan, tasarım mühendisleri için silindir spesifikasyonu zor olabilir – çünkü her tasarım faktörü, uygulama için dikkate alınması gereken bir veya daha fazla tasarım detayını etkiler. Silindir, hidrolik silindirin kullanımı ve içinde bulunacağı ortam dikkate alınarak bir tasarım mühendisleri ekibi tarafından tasarlanmıştır. Bu, malzemeleri, kaplamaları, contaları ve diğer özel parçaları belirler.

Hidrolik silindirler genellikle bir silindir gövdesi, piston kolu ve contalardan oluşur. Tüm hidrolik ve sızdırmazlık bileşenlerinin boyut toleransları, yüzey pürüzlülüğü, şekil ve konum toleransları açısından farklı gereksinimleri olabilir. Hidrolik silindirler çok farklı çalışma koşullarına sahip olduğundan tasarım kriterlerini etkiler. Örneğin, madencilik ve inşaat makinelerinde kullanılan silindirlere karşı ormancılıkta kullanılan silindirler, kullanılan malzeme açısından başka tasarım kriterlerine sahiptir.

Hidrolik silindir tasarımı için ne tür bilgilere ihtiyaç duyulduğunu daha fazla öğrenmek istiyorsanız, hidrolik silindirin ilk verileriyle ilgili blog yazımızı okuyun.

2. Malzemeler ve üretim planlaması

Doğru malzemeleri seçmek, dikkatli tasarım sürecinin bir parçasıdır. Doğru çelik malzemeyi seçmek önemlidir. Hidrolik silindirler için yaygın olarak kullanılan üç malzeme vardır : # 20 çelik; # 45 çelik; Cr40 çelik. # 20 en düşük sertliğe sahip olan, normalde düşük basınçlı hidrolik silindirler için kullanılır ve ekskavatör gibi yerlerde kullanılır; # 45 çelik ve Cr40 normalde 10000 psi nominal çalışma basıncına sahip yüksek basınçlı hidrolik silindirlerde kullanılır.

Tasarım ve malzemeler onaylandıktan sonra mühendislik departmanları üretim için daha spesifik planlar yapmaya başlar. Mühendislik departmanı, gerekli tüm aletlerin fabrikada mevcut olduğundan emin olur. Örneğin, işleme için doğru türde araçlara ve uzmanlığa sahip olduğumuzdan emin olmanız gerekir. Bazen üretim sürecinin bir kısmının tamamen yeni bir şekilde yapılması durumunda yeni talimatlar yazmanız gerekir. Üretiminizin, yeni ürünlerin ne şekilde üretilmesi gerektiğini tam olarak bilmesi gerekiyor. Mühendislik departmanınız ayrıca her bir ürün için üretim akışını ve üretim aşamalarını tasarlamalıdır. 

Sipariş masası , üretimi planlamakla ilgilenir. Gerekli kapasitenin mevcut olduğundan emin olurlar ve üretim sürecini buna göre planlarlar.

3. İşleme ve kaynak

Daha önce de belirtildiği gibi, hidrolik silindirler çok sayıda farklı parça ve bileşenden oluşur.

Dikkatli bir planlamadan sonra, asıl üretim sürecini çalıştırmanın zamanı geldi. Süreç, ham maddeler ve bunların kullanıma hazır bileşenlere tornalama süreci ile başlar. Örneğin bazı durumlarda, bileşenleri dışarıdan satın almak yerine kendi bünyesinde üretmek daha uygun maliyetli ve müşteri dostudur. Talaşlı imalat işleminde, ham madde parçası doğru şekilde tornalanır. Son derece deneyimli ve kalifiye işçiler işleme ile ilgilenir. Bir görev olarak işleme, dikkatli kontrol ve beceri gerektirir.

Bileşenler hazırlandıktan, incelendikten ve dikkatlice yıkandıktan sonra kaynağa geçme zamanı. Çubuk gözleri çubuğa kaynak yapılır, boru uçları borulara.

Ayrıca belirli silindir modelleri için sürtünme kaynağı kullanılır. Sürtünme kaynağının, yüksek miktarlarda yüksek bütünlüklü piston kolu tertibatları üretmenin en uygun maliyetli yöntemi olduğu söylenir. 

4. Toplama ve Montaj 

Her bileşen tamamlandıktan sonra, tüm parçalar depodan toplanır ve her şey kontrol edilir, montaj işlemine başlama zamanıdır.  Montaj işleminin başlangıcında her parça özenle yıkanır ve korunur. Her parçanın saflık seviyesi kontrol edilir. Yıkama sonuçları ve yıkanan parçalardan günlük olarak numune alınır ve temizliği kontrol edilir. Küçük ve hassas parçalar için ultrasonik bir temizleyici kullanılır.

Hidrolik silindir montaj süreci
  • Tüm bileşenler incelendikten ve temizlikleri kontrol edildikten sonra asıl montaj süreci başlar. Önce contalar (piston, silindir kapağı vb. için) yatak ve segman ile birlikte yerlerine yerleştirilir.
  • Piston çubuğa bağlıdır.
  • Contalar, piston ve silindir kafası çevresinde yağlanmıştır.
  • Çubuk her bileşenle birleştirildikten sonra, tüm paket tüpe takılmaya hazırdır.
  • Her adımda temizlik birinci önceliktir ve montajın her noktasında yüzeyler temiz tutulur ve gerektiğinde düzgün bir şekilde silinir.
  • Tüp ayrıca görsel olarak da kontrol edilir ve daha sonra tüp yatay olarak montaj tezgahına takılır, bir yatak takılır ve tüp içeriden düzgün şekilde yağlanır.
  • Çubuk, piston ucu önce olacak şekilde dikkatlice borunun içine kaydırılır.
  • Tork, müşteri gereksinimlerine göre ayarlanır.
  • Tüp ve çubuğun asıl montajı hazır olduktan sonra, yataklar ve gresörlükler takılarak montaj tamamlanır.

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hidrolik silindir nasıl tasarlanır?

Hidrolikte ISO kodları