in

Taşlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Satıh Taşlama Tezgahı
Satıh Taşlama Tezgahı

Taşlama tezgahlarında yapılan taşlama işlemi bazı imalatçılar tarafından talaşlı imalat yöntemleri arasında sayılırken bazıları tarafından sayılmamaktadır. Talaşlı imalat yöntemi olarak saymayanların sebebi talaşlı imalata göre çok az miktarda talaş kaldırılması ve taşlama operasyonun amacının parçanın geometrisini şekillendirmek olmayıp yüzey kalitesini iyileştirmek olmasıdır. Ben de aslında şahsi teknik görüş olarak taşlama operasyonunu talaşlı imalat saymamakla birlikte yüzey işleme (polisaj benzeri) olarak görenlerdenim. Evet taşlama; temel metal işleme yöntemlerinden biri olmakla birlikte aynen honlama, lepleme, polisaj yöntemleri gibi yüzey iyileştirme yöntemidir ve her ne kadar az miktarlarda talaş oluşuma sebep olsa da talaşlı imalat kategorisine girmemektedir.

Satıh Taşlama Tezgahı
Silindirik Taşlama Tezgahı

Taşlama işleminin nasıl yapıldığını temelde anlatmak gerekirse: Sert aşındırıcı parçacıkların organik veya inorganik birleştirme elemanlarıyla fırınlanarak birleştirilmesiyle elde edilen kesici taşlar, taşlama tezgahında yüksek devirlerde döndürülürken, yavaşça iş parçası yüzeyine teması sağlandıktan sonra sıfır noktası olarak kabul edilerek kullanılan taşın özellikleri ve iş parçası malzemesinin özellikleri göz önünde bulundurularak düşük derinliklerde (maksimum 0.1mm ideal) talaş verilerek hassas ölçüye göre yüzey iyileştirme yapılır. Tabi bu parantez içinde verdiğim değer düzlem (satıh) taşlama yöntemi için geçerli olmakla birlikte en yaygın kullanılan taşlama çeşididir.

İşleme Özelliklerine Göre Taşlama Çeşitleri

Düzlem (Satıh) Taşlama

Adı üstünde düzlemsel yüzeyleri taşlama amacıyla kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde taş dönerken parça manyetik  tabla ya da nadiren de olsa vakumlu tabla yardımıyla sabitlenir. Parça yüzeyinin tablaya göre en yüksek yani taşa en yakın noktasından taş dokundurulduktan sonra tüm yüzey taşlanana kadar taşlama işlemine devam edilir. Daha sonra parça ölçülerek esas ölçü alınır ve bu ölçüye göre talaş verilerek taşlama işlemine istenen ölçüye gelene kadar gerekli paso aralıklarıyla devam edilir. Taşlama sonrasında taşın kalitesi ve malzemenin özelliğine göre cam gibi yüzey elde edilebilir.

Silindirik (Dış) Taşlama

Silindirik geometriye sahip iş parçalarının dış yüzey kalitelerini iyileştirmek amacıyla kullanılır. Düzlem taşlamadan farklı olarak hem taş hem parça dönen, sadece parça dönen ya da puntasız taşlamada olduğu gibi dönen iki taş arasında serbest iş parçası bulundurmak olmak üzere her şekilde silindirik taşlama işlemi yapılabilmektedir. Aynen düzlem taşlamada olduğu gibi esas ölçü alındıktan sonra asıl taşlama işlemine geçilmesi uygundur.

Delik (İç) Taşlama

Silindirik taşlamanın tersi olacak şekilde iç yüzeyler taşlanır. Taş geometrileri silindirik, konik vb. şekillerde taşlanacak delik geometrisine uygun olarak temin edilebilir.  İş parçası sabit kalırken taşlama taşı dönmektedir. Hassas ölçü elde edilmek isteniyorsa yine bu yöntemde de esas ölçüden sonra talaş vermek gerekmektedir.

Bu yöntemlerin dışında kenar taşlama ve dişli taşlama gibi spesifik taşlama yöntemleri de bulunmaktadır.

Taşlama işlemi şu amaçlarla yapılır:

  • İş parçalarında hassas ölçü elde etme,
  • Sertleştirilmiş malzemelerde sertleştirilen yüzeylerden kurtulmak,
  • Silindirik parçalarda ısıl işlem kaynaklı yüzey hatalarını gidermek,
  • Kaliteli ve parlak yüzeyler elde etmek.

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

8 Comments

Leave a Reply
    • Evet, yani yaygın kullanım bu şekilde olmakla birlikte tersi de mümkündür elbette. Yanlış bilgi verdiğimize inanıyorsanız doğrusunu sizden öğrenmek isteriz?

  1. delik taşlamada taşlanan kısım silindirik bir yüzey olduğu için iş parçasınında dönmesi gerekir. yaygın kullanımı iş parçasının sabit taşın dönmesi şeklindedir ifadesi yanlıştır çünkü böyle bir uygulama yoktur ki yaygın olsun.

    • Demir bey, verdiğiniz bilgi doğru olmakla birlikte bahsettiğiniz şekilde gerekli düzeltme yapılmıştır. Söz konusu bilgi satıh taşlama için geçerlidir, sehven yapılan hata için özür dilerim. Teşekkürler…

  2. RSK DEĞERİ NEGATİF SİLİNDİRİK TAŞLAMA YÖNTEMİ İLE SAĞLANABİLİRMİ? YANITINI BİLEN VARSA MAİL YAZSIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Vidalı Kompresörlerde Vida Mekanizması

Kompresörler

SolidCAM

Solidcam 1. Ders