in

Aşınmaya Dayanıklı Çelik Seçimi

Mühendislikte en önemli unsurlardan biri de malzeme seçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. İşe yani çalışma şartlarına en uygun malzemeyi seçebilmek oldukça önemli bir konudur. Çünkü yanlış bir seçim yapılması durumunda maliyetler artabilir ya da kaliteden ödün verilebilir. Dolayısıyla özellikle ARGE veya tasarım konusunda çalışmakta olan mühendislerin ya da teknik personelin malzeme konusunda oldukça yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir.

Malzeme seçim kriterlerinden biri olan aşınma dayanımı da bunlardan biridir. Özellikle 2002 yılından bu yana Türkiye’de inşaat sektörünün bariz bir şekilde öne geçmesiyle birlikte iş makinaları kullanımı artmış ve de iş makinası ataşmanları üretiminde aşınmaya dayanıklı çelik gereksinimi baş göstermiştir.

Dünyanın önde gelen çelik üreticilerinden olan İsveç firması SSAB, Türkiye’deki aşınmaya dayanıklı çelik ihtiyacını kendi ürünleriyle karşılama konusunda ciddi atılımlar yapmaya başlamış ve Türk sanayisi tarafından beğeniyle karşılanan İsveç çeliği markası SSAB, Galen Grup AŞ ile anlaşarak en kısa sürede müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya başlamıştır.

Aşınma dayanımı söz konusu olduğunda en bariz ve en yaygın çözüm olarak Hardox karşımıza çıkmaktadır. Hardox’un özelliklerine kısaca göz atmak gerekirse;

hardox

HARDOX

Aşınma sorununuz ne olursa olsun ona uygun bir Hardox levhası vardır. Geniş bir yelpazedeki sertlik, kalınlık ve genişlik çeşitliliği, uygulamanızın performansını daima en üst seviyede tutmanıza olanak verir.

Hardox 400 ve Hardox 450, yüksek tokluk, kolay bükülebilme ve mükemmel kaynak edilebilme özellikleri taşıyan çok amaçlı aşınma levhalarıdır.

Hardox 500, yüksek aşınma direnci gerektiren uygulamalar için tok, bükülebilen ve kaynak edilebilen bir aşınma levhasıdır.

Hardox 550 ise, 550 HB sertliği ve Hardox 500’ünkine eşit tokluğuyla aşınma ömrünü, çatlak oluşum riskini yükselt- meden, arttırmak için tasarlanmıştır.

Hardox 600 sınır durumlar için üretilmiş dünyanın en sert aşınma levhasıdır. Yüksek kromlu beyaz dökümler, Nihard ve kaynak dolgu gibi malzemelerle rekabet etmektedir.

Hardox HiTuf, aşınma ve çatlamaya direncin mutlaka birlikte istendiği kalın kesitli aşınma parçaları için düşünülmüş ekstra yüksek tokluğa sahip bir aşınma dirençli levhadır.

Görüldüğü üzere aşınmaya dayanımlı malzeme seçiminde ilk bakmanız gereken ürün Hardox olacaktır. Hardox, yalnızca SSAB firması tarafından üretilmekte olup yüksek kalitede kaynak, kesme ve bükme işlemlerine de olanak verir.

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0
SolidCAM

Solidcam 1. Ders

Catia’da Ürün Ağacının Kilitlenmesini İptal Etmek