in

Assembly ve Analysis Modülleri

Catia Yedinci Ders

Catia programının CAD kısmının temel video eğitimlerine bu dersimizde assembly (montaj) ve analysis (gerilme analizi) modüllerini anlatarak şimdilik son vermiş bulunuyoruz. Bu yedinci Catia video dersimizle birlikte temel Catia kursumuzu tamamlamış oluyorsunuz. Eğer tüm Catia derslerinin videolarını uygulayarak öğreniyorsanız, bu dersimizi de tamamlayarak öğrendiğinizde orta seviyenin ortalarına yakın bilgi seviyesine gelmiş bir Catia kullanıcısı olmuş olduğunuzu memnuniyetle belirtmek isterim. Bu yayınladığımız Catia video dersleri her ne kadar sunum açısından amatörce hazırlanmış olsalar da içerik açısından inanın oldukça yeterlidir. Zaten bu dersleri desteklemek adına zaman zaman uygulama ve örnekli anlatımlarımızı da hazırlayarak yayınlayacağız. Fakat bu zaman diliminde kendi örneklerinizi yapmanızı, etrafınızdaki nesnelerin katı modellerini kendiniz çizmeye çalışarak çizim ve modelleme yeteneklerinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz.

Catia Yedinci Ders
Catia Yedinci Ders

Catia Assembly modülü aracılığıyla daha önce Part Design modülünde çizdiğimiz katı model parçaların montaj halinde birleştirilerek, karmaşık makinalar, sistemler, uçak, araba gibi binlerce parçadan oluşan montajlar üretmenin temelleri bu derste anlatılıyor. Montaj modülünü öğrendiğinizde siz de kendi makinalarınızı tasarlayabilecek, hayallerinizi somut sunumlar haline getirebileceksiniz. Endüstriyel uygulamalar açısından ise sanayide çalışan ya da çalışmış olan tüm teknik elemanların da bileceği üzere montaj aşamasında doğacak olan sıkıntı çok büyük bir sıkıntıdır. Üretilmiş olan parçaların birbiriyle çalışabilecek uyumda olması, mekanik hesaplama ve tasarımlarda hatalar çıkması ya da montaj/demontaj sorunlarının çıkması oldukça pahalı maliyetler ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple montaj (assembly) modülünü iyi kullanabilirseniz fabrikanıza kâr ettirebilir ve kariyeriniz adına başarılı adımlar atabilirsiniz. Diğer yandan ürün ağacını düzgün kullandığınızda tek bir montaj çalışması üzerinden BOM (Bill of Materials) yani o projeye ait parçalar listesini tüm özellikleriyle birlikte bir kaç tıklama ile kısa sürede elde edebilir ve bu sayede maliyet analizi yaparken büyük kolaylıklar sağlayabilirsiniz.

Catia Analysis modülünde ise tasarımını yaparak modellediğiniz parçaların, çalışacağı şartlar altında üzerine gelebilecek kuvvetleri önceden bilgisayar ortamında parçalarınıza uygulayarak plastik veya elastik deformasyonlarını gözlemleyerek daha üretim aşamasına geçmeden tasarımsal hatalarınızı gözlemleyebilir, statik ve dinamik yükler altındaki davranışlarını daha üretmeden önce çok kısa sürelerde belirleyerek zamandan ve maliyetlerden kâr elde edebilirsiniz.

Catia Assembly Modülü Video Dersi ve Catia Analysis Modülü Derslerinin anlatıldığı videoya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Catia CAD Eğitim derslerimiz burada bitmiş bulunmaktadır. İleri Catia Eğitim derslerini CatiaTurk olarak kendimiz hazırlamayı düşünüyoruz. Fakat video veya metinsel ders olması hakkında kararsız durumda olmakla birlikte, bir yandan da bunu belirleyecek olan vakit ayırma durumumuz olacaktır. İleri Catia derslerinde Generative Shape Design, Free Style Shape Design, Wireframe & Surface, Mold Tooling Design, Core & Cavity (Erkek – Dişi kalıp) Design, Weld Design gibi bir çok modülün anlatımını Catia Cad bölümümüzde paylaşacağız. Sonraki derslerimize kadar yayınlamış olduğumuz Catia temel derslerini iyi bir şekilde öğrenerek temel Catia eğitiminizi tamamlamış olmanızı umuyorum. Sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle…

Önemli Not: Videoyu hazırlayan kişi ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadığımız için kendisiyle iletişim kurma şansımız olmadı. Eğer videolarının yayınlanmasıyla ilgili olarak tarafımıza ulaşırlarsa yapılması gereken neyse yapacağımızdan emin olabilir. Bizim CatiaTurk.com olarak en birinci ve önemli amacımız Türkiye teknik adamlarının yetiştirilmesine katkıda bulunarak ülkemizin sanayi ve teknoloji açısından kalkınmış ülkeler arasına girebilmesi hedefi adına ufak bir adım atabilmektir. Tabi bunu yaparken kimsenin hakkını üzerimize almak niyetinde değiliz. Saygılarımızla…

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

GIPHY App Key not set. Please check settings

7 Comments

 1. İyi günler,
  Catia ile ilgili temel bir şey sormak istiyorum. İletişim bilgilerinizi bulamadığım için burada yazıyorum.
  Montaj ortamında dairesel çoğaltma yapmak istiyorum. Reuse pattern komutu var ancak bu komut parçadaki çoğaltma neyse onu kullanıyor. Ben ise bir parçayı dairesel bir parça etrafında istediğim ölçülerde çoğaltmak istiyorum. Aşağıdaki linkte yapmak istediğim şeyi göreceksiniz. Braketleri konumlandırmak için pattern işlemi yapmak istiyorum.
  http://4.1m.yt/7J2bE0D.jpg

 2. İlginize teşekkür ederim Cihan bey.
  Fakat benim montajım için bu video yardımcı olmuyor. Çünkü videoda parçadaki pattern esas alınıyor. ben ise gönderdiğim fotoğraftaki braketleri çoğaltmak istiyorum. yani bir eksen belirleyip onun etrafında istediğim açı ve ölçüde konumlandırmalıyım.

  • Baki bey,

   Ekran görüntüsünden ziyade montaj dosyanızı rar dosyası halinde cihan@catiaturk.com adresinden bana ulaştırırsanız daha iyi yardımcı olabilirim.

   Bununla birlikte istediğiniz açı ve ölçüden ne kast ettiğinizi tam anlamadım. Çoğaltacağınız parçanın açısı ölçüsü neyse onu birebir olacak şekilde dairesel olarak ya da lineer olarak çoğaltabiliyorsunuz.

   Saygılarımla…

Loading…

0

Nanoteknoloji Nedir?

Pnömatik Devre Analiz Programı

Pnömatik Devre Tasarımı