in

Part Design Modülünde Groove ve Hole Komutları

Catia Dördüncü Ders

Catia video eğitim derslerimizin bu yazıda paylaşacağımız dördüncü bölümünde yine Part Design modülü ile devam ediyoruz.  Catia programında katı modeller tasarladığımız parça tasarımı anlamına gelen Part Design modülü ile ilgili derslerimize bir önceki yazımızda başlamıştık. Eğer o yazımızdaki video dersimizi izlemediyseniz, o dersi izledikten sonra bu dersimizi izlemenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde derslerden gerektiği kadar verim alamayabilirsiniz.

Catia Dördüncü Ders
Catia Dördüncü Ders

Bu yazımızda paylaşacağımız Catia video dersimizde öncelikle referans elemanlarımız olan nokta (point), çizgi (line) ve düzlem (plane) oluşturma teknikleri anlatılıyor. Bunlardan özellikle düzlem oluşturma kısmını çok iyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Çünkü çizilmesi zor geometrileri modellerken doğru yerlerde belirlenebilen düzlemler tasarımı oldukça kolaylaştırıyor. Düzlemler ise Catia’nın temelinde sketchler olduğu için sketch oluşturmak için gerekli olduğundan düzlem oluşturma konusunu kesinlikle atlamayınız. Ve buna benzer bir şekilde nokta atama ise Hole (delik delme) komutunu kullanabilmek için gerekmektedir. Hole komutu ise gerek Drafting (teknik resim hazırlama) ve gerekse cam modüllerinde işimizi kolaylaştıran bir komut olduğu için pocket komutu yerine konulması gerekmektedir.

Bu video derste anlatılan diğer konu ise Groove komutudur ve döndürerek boşaltma görevini görmektedir. Solidworks’teki karşılığı revolved cut olan bu komut bir çok tasarımda bize zaman kazandıran komutlardan birisidir.

Dersi aşağıdaki pencereden izleyebilirsiniz:

 

Sonraki dersimizde buluşmak üzere…

Önemli Not: Videoyu hazırlayan kişi ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadığımız için kendisiyle iletişim kurma şansımız olmadı. Eğer videolarının yayınlanmasıyla ilgili olarak tarafımıza ulaşırlarsa yapılması gereken neyse yapacağımızdan emin olabilir. Bizim CatiaTurk.com olarak en birinci ve önemli amacımız Türkiye teknik adamlarının yetiştirilmesine katkıda bulunarak ülkemizin sanayi ve teknoloji açısından kalkınmış ülkeler arasına girebilmesi hedefi adına ufak bir adım atabilmektir. Tabi bunu yaparken kimsenin hakkını üzerimize almak niyetinde değiliz. Saygılarımızla…

 

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0
catiaturk.com

Pnömatik Nedir?

Catia Beşinci Ders

Part Design Modülünde Rib, Stiffener, Shell ve Slot