in

Sterilizasyon Kutusu Tasarlayıp Ürettik

Hepimizin bildiği üzere 1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan’da ortaya çıkan ve sonradan adı Covid-19 olarak belirlenen bir virüs sebebiyle yaklaşık 1 senedir bütün dünyada yaşam alt üst oldu. 13 Mart 2020 itibariyle de ülkemizde resmi olarak ilk vakalara rastlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş uygulaması çok basit görülen 14 kurala uyarak bu hastalıktan korunabiliyoruz.

14 kuralın temel odağında kişisel temizlik ve korunma olduğunu öğrenmeyenimiz kalmamıştır zannımca. Elleri sabunla yıkamak, 1,5m olan sosyal mesafeye dikkat etmek, kamuya açık alanlarda maske kullanmak gibi bir çok konuda ilgili ve bilgiyiz. Bununla birlikte telefon, saat, anahtarlık, tesbih, bebeklerimizin ve çocuklarımızın oyuncakları vb. bir çok nesneyi de Covid-19 virüsünden korumamız ve steril ederek kullanmamızı sağlayan sterilizasyon kutusu gerekiyor.

Bu yazıyı yazdığım anda resmi rakamlara göre dünyamızda 60 milyon Covid-19 virüsü kapmış insandan 38,3 milyonu iyileşirken 1,5 milyon insan ise Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti. Ülkemizde de 461 bin insan Covid-19 virüsü kapmış olup, 382 bin insanımız iyileşmiş buna karşın malesef yaklaşık 13 bin insanımız Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Türk mühendisleri olarak, ülkemizde ve dünyada ciddiyeti malum olan ve tehlikesi gittikçe artan bu virüsle baş edebilmek adına biz de bir şeyler yapmak istedik. Öncesinde kendimiz için satın aldığımız Çin menşeli sterilizasyon kutularının içeriğinde test raporlarının olmamasından şüphe ederek bu ürünlerin gerçekten bakteri, virüs vb. mikroorganizmaları öldürüp öldürmediğini merak ettik ve mikrobiyoloji laboratuvarında test ettirdik. Malesef bu ürünlerin yeterli olmadığı ve virüs ve bakterileri öldürmediğini gördük.

Güvenebileceğimiz, etkinliği kanıtlanmış bir ürün geliştirmek amacıyla Nisan 2020 ayında kolları sıvadık. Mekanik tasarımını ve elektronik tasarımlarını bizzat gerçekleştirdik. Plastik enjeksiyon kalıpları bir yandan üretilirken diğer yandan gerekli elektronik bileşenleri tedarik ettik. İlk ürünü montaj yapar yapmaz, akredite mikrobiyoloji laboratuvarına ürettiğimiz sterilizasyon kutusunu gönderdik ve gerçekten UV direnci en yüksek olan Escherichia coli (ATCC® 25922™), Staphylococcus aureus (ATCC® 25923™), Staphylococcus aureus MRSA (ATCC® 43300™), Enterococcus faecalis VRE (ATCC® 51299™), Pseudomonas aeruginosa (ATCC® 27853™), Candida albicans (Robin) Berkhout (ATCC® 10231™), Klebsiella pneumoniae (ATCC® 13883™), Staphylococcus epidermidis (ATCC® 12228™) bakterileri üzerinde test ettirdik ve 5 dakikada bu bakterilerin hepsini öldürdüğünü gördük. Virüsler üzerinde de test yaptırmak istemiştik ancak izole edilmiş virüs testi yaptıramayacağımızı öğrendik.

En sonunda ürünümüze Boxteri UV-C Mini Sterilization Box adını verdik. Ürünümüzün geliştirme sürecini anlatan bir video hazırlayarak, ürün geliştirme tecrübemizi de ayrıca sizlerle paylaşacağız. Aşağıda ürün görsellerini, satın alma bağlantısını ve ilgili test raporunu paylaşıyorum. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle.

Ürün test raporuna buradan ulaşabilirsiniz: http://milisis.com/boxteri-mikrobiyoloji-test-raporu.pdf

Boxteri UV-C Mini Sterilizasyon Kutusu Satış Sayfası: https://www.n11.com/urun/boxteri-mini-sterilizasyon-kutusu-1611970?magaza=milisismuhendislik

https://www.trendyol.com/boxteri/mini-sterilizasyon-kutusu-p-64578722?merchantId=208745

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Yeni İçerikler Geliyor!

Yeni Mühendisler İçin Yazılı Olmayan Kurallar