in

Catiaturk Neden Güncellenmiyor?

3 seneyi aşkın süredir catiaturk.com un güncellenmediğini, takipçileri fark etmiştir. Buna rağmen günlük ortalama 300-400 tekil ziyaretçi ve 1200-1500 sayfa görüntülenmesi alan catiaturk.com’un neden güncellenmediği konusunda bir tek kişi bile merak edip geri bildirimde bulunmadı. Bunun sebebinin catiaturk.com ziyaretçilerinin büyük çoğunluğunun arama motoru kaynaklı gelerek, ihtiyacı olan bilgiyi aldıktan sonra çekip giden ve bizi unutan kitle olduğunu tahmin ediyorum. Üstelik bu kitlenin yarıdan fazlası sitemizin özgün içeriklerini kopyaladığını ve kaynak belirtmeden kullandıklarını biliyorum. Yine de bu catiaturk.com’un ziyaretçileri arasında 1 tek kişi için bile olsa bu yazıdaki açıklamalara ihtiyaç duydum. Gelelim güncellenmeme sebeplerine;

1- Catiaturk.com ekibinden sadece kurucu olarak ben kaldım. Ve 2016 yılında gerçekleştirdiğim harika evliliğim ve evliliğimin senesi dolmadan bana emanet edilen dünyalar tatlısı prensesim sebebiyle eskisi kadar bilgisayar başına geçerek içerik üretemiyorum.

2- Catiaturk.com doğrudan ya da dolaylı olarak gelir getirmeyi amaçlayan bir proje değildir. Tek amacı teknik adamlara yönelik güvenilir içerik sunarak ülke sanayisinin gelişimine katkı sağlamaktır. Bu açıkça belirtildiği ve sitenin her sayfasında açıkça belli olduğu halde, 10 senelik yayın hayatı boyunda site kullanıcıları siteye sahip çıkmak adına destek olmamıştır. Yanlış anlaşılmasın, para ya da içerik üreterek destek olmayı kast etmiyorum, talep, öneri, eleştiri ya da şikayet bile almıyorum. Bu da benim catiaturk.com için mesai harcamaya teşvik edecek sebep olmadığı düşüncesine sevk ettiği için 3 seneden fazla süredir güncel yazı yazamadım.

3- Sadece makina mühendisliği formasyonuyla endüstri 4.0 a yönelik ürünler geliştirme konusunda tıkandığımı hissederek her şeye rağmen bulabildiğim boş vakitleri yazılım ve elektronik bilgimi profesyonel seviyeye çıkarabilmek için kişisel gelişimime vakit ayırıyorum. Bu sebep de yeni yazılar yazamamış olmamın sebepleri arasında bulunmaktadır.

Son olarak güncel yazı ekleyemesem de, catiaturk.com un yayın hayatını sürdürmesini sağlamaya devam edeceğim. Belki bir gün yazma ve paylaşma hevesim uyanırsa catiaturk.com üzerinden değil de yeni bir içerik paylaşım projesi olarak ücretli formatta sizlere buradan duyururum. Çünkü malesef insanımız emeğe saygı duymadığı gibi para vermediği bilgiye de değer vermiyor. Her neyse.

Sülç-ü lisan ettimse affola, kalın sağlıcakla.

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Comments

Leave a Reply
 1. Tüm emekleriniz için teşekkürler, umarım bir gün yine siteyi aktif hale getirecek motivasyonu kendinizde bulursunuz, ben bu siteyi yeni öğrendim. Artık hep buralardayım.

  • Merhaba Mert bey,

   İlginiz ve güzel temennileriniz için teşekkür ediyorum. Yeni bir proje üzerinde ciddi çalışmaktayım. Yayına başladığında catiaturk üzerinden bolca reklamını yapmayı planlıyorum. Kaynak gösterilmeden ve izin istenmeden çalınan içeriklerimin tekrarı olmayacak bu kez, çünkü faydalı ve efektif mühendislik araçlarını kullanışlı bir şekilde hizmete sunmak istiyorum. 1/5 oranında ücretsiz olacak bununla birlikte ücreti olabildiğince sembolik tutmak istiyorum. Yalnız aynı zamanda tam zamanlı olarak yoğun bir şekilde iş hayatım devam ettiğinden dolayı projenin bitmesi biraz zaman alacak.

   Selamlar, sevgiler.

 2. Merhaba Cihan Bey,

  Tahmin ettiğiniz gibi ben de sitenizi daha bugün google’da bir konu araştırırken farkettim ve 3-5 dk göz gezdirmemle siteye kolay erişim için yıldız atmam bir oldu çünkü diğer içeriklere baktığımda da paylaşılan bilgilerin ne kadar kıymetli olduğunu farkettim. Lakin ardından bu açıklamayı okudum. Umarım bu sitenin tekrar aktif hale geleceği günleri görürürüz, umarım siz de her zaman emeğinizin karşılığını görürsünüz. Bu zamana kadar olan tüm emekleriniz için teşekkürler. İyi çalışmalar.

  Saygılarımla.

  • Merhaba Sadık bey,

   Bu sitede yer alan tüm yazılarımızda okuyanların vaktini boşa harcamamaya dikkat edecek şekilde mesleki tecrübelerimizi paylaştık. Beğenildi onbinlerce kez kopyalandı ancak %99’u kaynak belirtmedi ya da izin istemedi. Bunu sitemizde yer alan bir eklenti sayesinde biliyoruz. Kopyalama yapılan IP numaralarına kadar görebiliyoruz. Devlet kurumlarından, üniversitelere kadar binlerce yerde cümlelerimiz noktası virgülüne kadar kullanılmış olduğu halde kaynakçası bulunan tezlerde bile diğer kaynaklara yer verildiği halde site adresimize yer verilmemiş. Bilgimizin zekatını verelim diye 10 sene önce bu yola çıkmıştık. Şimdi pişman mıyız derseniz elbette değiliz ancak bu kadar zekatı yeterli görüyoruz şimdilik.

   Siz ve sizin gibi değerli insanlar bize farklı şekillerde dönüş yaptığı için belki biraz zaman geçtikten sonra yine kaldığım yerden devam edebilirim paylaşmaya. Ancak şimdilik sadece yayında kalmaya devam edecek catiaturk.com. İlgi ve desteğiniz için çok teşekkür ederim Sadık bey.

   Saygılarımla.

 3. Cihan Bey,

  Öncelikle böylesine güzel ve noktası virgülüne kadar herşeyin ne eksik ne fazla olduğu bir paylaşım platformuna gösterdiğiniz emekler için şahsım adına teşekkür ederim.

  Ne yazık ki ben de böylesine dolu bir siteyi geç fark ettim. Bunu eksi olarak kendime yazıyorum. Umarım platforma eskisi gibi canlılık katabilecek bir kıvılcım olur.

  Ayrıca eğer yardıma ihtiyacınız olursa mesleki tecrübelerimi, çeviriler vs şeklinde bende katkıda bulunmak isterim. Tek başına götürülmesi inanılmaz zor olduğunu biliyorum. Benimki bir öneri. Detaylı sohbet için haber bekliyor olacağım.

  Sevgilerle..

  • Merhaba Oğuz bey,

   Öncelikle güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Savunma, Makina Yedek Parça, Medikal ve Makina Tasarımı üzerine 10 yıllık tecrübemi sürekli olarak paylaşmak isterdim catiaturk.com’da. Yola çıkarken de ana niyetim buydu. Yani ben geliştikçe catiaturk.com içeriği de gelişecek ve kitaptan değil, doğrudan mesleki hayattan bilgileri sunacaktım. Büyük bir hevesle başladım ve bir noktada merak ettim insanların istifade edip etmediğini. Bir algoritma hazırlayıp JavaScript kodlayarak site kullanıcılarını izledim ve ardından eğer herhangi bir içeriği kopyalarlarsa kopyalanan içeriği ayrı bir veritabanına kaydettim. Ardından bir bot kodlayarak kopyalanan içeriklerin periyodik olarak nerelerde yayınlandığını hem web sitesi hem de pdf, word, excel ve grafik bazda araştırmasını yaptım. IP bazlı karşılaştırmalar yaptım. Neyse bu kadar detaylı incelemenin sonunda şu çıktı:

   Herkes emeğimi kopyalıyor, kullanıyor, dağıtıyor. Kimse kaynak belirtmiyor, kimse paylaşma izni istemiyor ve üstüne üstlük kimse özelden de olsa teşekkür bile etmiyor. Bir teşekkürü bile çok gören insanlara bundan sonra karşılıksız bir şey vermek istemiyorum. Bu yüzden yeni projeler yolda. Formalite de olsa bir üyelik ücreti belirleyeceğim ve benim teşekkürüm bu olacak. Sizinle de iletişime geçerek tanışmak isterim. cihan@catiaturk.com adresinden telefon numaranızı gönderirseniz iletişim kurabilirim.

   Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

 4. Merhaba, ben Mustafa Deliceoğlu. Bende sizin gibi yıllardır yayınlar yapıyorum. Hatta bir keresinde de aramıştınız, tanışmıştık. Bir türlü yan yana gelemedik 🙂 Dediğinize kesinlikle katılıyorum. 7 yıldır yazdığım, milyonlarca insana ulaşan bloguma ufacık bir katkı veren dahi olmadı. Azıcık sponsor bulsam mükemmel içerikler oluşturabilirdim… Makyaj, oyun içerikleri üretseydim bugün sadece web sitem üzerinden gelir elde edip rahatlıkla yaşayabilirdim. Şüphesiz ki sizlerde öyle.

  Alıntıları geçtim komple sitenin kopyalandığını dahi gördüm. İnanın hiç umrumda değil. Hobi olarak keyifle yaptığım için hiç kızıp bırakmadım. Gönül dilerdi ki getirisi de olsun 🙂

  Yeni yayınlarınızda başarılar diliyorum. Sevgiler.

  • Saygıdeğer Mustafa hocam,

   Sizin gibi çok kıymetli bir hocamızın web sitemize yorum yapmasına çok sevindim. Sizin web sitenizden ve youtube kanalınızdan istifade eden binlerce teknik insanın olduğundan eminim. Memlekete faydası olmayan, insanları eğlendirmek dışında vatana millete hiç bir katma değer sağlamayan içeriklerle para kazanmak bizim gibi insanları mutlu edemez ve etmemeli düşüncesindeyim. Bizden önceki nesil ufacık bir bilgiye ulaşabilmek için Almanca öğrenmiş, aylarca yurtdışından teknik kaynak teminini beklemiş. Bugün ise bilgiye ulaşmak çok kolay olduğu halde gençlerimiz bu nimeti yeterince değerlendirmiyor. Ben şahsen buna çok üzülüyorum. Çünkü üretmeden tüketen bir toplum köledir. Bizim oluşturduğumuz içerikler üreten ya da üretmek isteyen insanlara hitap ediyor. Müşterisi az olsa da kalitelidir. Hitap ettiğimiz kitle bu ülkeyi özgür kılacak, üretecek insanlardır.

   Bir yandan geçimimizi sağlamaya çalışırken diğer yandan kaliteli içerik üreteceğiz. Kopyalayan, çalan, adımızdan bile bahsetmeyen herkese hakkımızı helal ettik çünkü biz bu vatan evlatlarının hepsine hakkımızı helal ettik. Yeter ki üretsinler!

   İnşallah Milisis Mühendislik A.Ş. tasarım şirketimizde de sizi misafir etmek, muhabbetinizden istifade etmek isteriz hocam. Saygı ve sevgilerimle.

One Ping

 1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Paslanmaz Çelik Nedir

yola-devam

Bu Sitede Sürprizler Sizi Bekliyor Olacak