in

Sketcher Son Ders

Catia İkinci Ders

Dün yayınladığımız videoda Catia programının en temel modülü olan sketcher modülü eğitimine başlamıştık. Bugün ekleyeceğimiz ders ile Sketcher modülünün kullanımına yönelik olarak hazırlanmış son videomuzu paylaşacağız. Bu derste anlatılacak olan konular tamamlayıcı niteliktedir. Sadece 2 boyutlu çalışırken değil, Catia programının neredeyse tüm modüllerinde pratiklik kazanmak adına defalarca uygulamanız ve refleks kazanmanız gereken konulardır.

Catia İkinci Ders
Catia İkinci Ders

Baştan beri söylediğim gibi; Sketcher Catia için en temel bir modüldür. Catia’nın hemen hemen tüm modülllerinde kullanılan temel modüldür. Part Design ya da Surface içerisinde  kullanacağımız profiller, eğriler, geometrik şekiller sketcher modülü içerisinde üretilmektedir.

Sketcher da  öncelikli olarak parça resmi kaba geometri şeklinde yani kabaca çizilir. Daha sonra uygun sınırlama (constraints) ve ölçülendirmeler (dimensioning) verilir. Ancak bu şart olmamakla birlikte kişisel alışkanlıklarınıza göre istediğiniz metodu uygulamanız mümkündür.

Sketcher modülünde nesneler arasındaki ilişkilerin kopmaması için ölçü ya da referans amaçlı kullandığımız nesneleri silmek  yerine Hide/Show seçeneği ile gizlememiz yerinde olacaktır.

Dersleri de izlediğinizde anlayacağınız üzere diğer modüllerin etkili bir şekilde kullanılabilmesi için Sketcher olmazsa olmaz bir modüldür.

Sketcher modülü için kalan son dersimizi izlemek için aşağıdaki video bağlantısına tıklayabilirsiniz:

 

Önceki video gibi bu ders videosunu da dizi ya da film izler gibi değil de, uygulayarak ve öğrenerek izlemenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde verimli bir öğrenme ile derslerden yararlanmanız söz konusu olmayacaktır.

Önemli Not: Videoyu hazırlayan kişi ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadığımız için kendisiyle iletişim kurma şansımız olmadı. Eğer videolarının yayınlanmasıyla ilgili olarak tarafımıza ulaşırlarsa yapılması gereken neyse yapacağımızdan emin olabilir. Bizim CatiaTurk.com olarak en birinci ve önemli amacımız Türkiye teknik adamlarının yetiştirilmesine katkıda bulunarak ülkemizin sanayi ve teknoloji açısından kalkınmış ülkeler arasına girebilmesi hedefi adına ufak bir adım atabilmektir. Tabi bunu yaparken kimsenin hakkını üzerimize almak niyetinde değiliz. Saygılarımızla…

 

 

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0
Catia Birinci Ders

Sketcher Modülü ile Çalışma

catiaturk.com

Hidrolik Nedir?