in

Talaşlı İmalat (Üretim) Nedir?

Talaşlı imalat (üretim) ; tasarlanmış bir iş parçasının standartlara uygun olarak projelendirilmiş teknik resmi referans alınarak, parça üzerinden farklı şekil ve büyüklüklerde talaş kaldırılarak istenilen geometrik şekli verme işlemidir. Bu şekil verme işlemi, uygun takım ve tezgahlar aracılığıyla yapılmalıdır. Talaşlı imalatta kullanılan takımların ve(ya) iş parçasının birbirine göre izafi hareketi sağlanarak, oluşturulan gerilim yoluyla malzeme üzerinden talaş kaldırmak suretiyle yapılan bu üretim şeklinin farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Tornalama

İş parçası ayna  (iş parçasının torna tezgahında bağlandığı hareketli parça) ekseninde dönerken sabit kesici takımların ilerleme ve paso verme şeklinde olan izafi (göreceli) hareket yapması esnasında talaş kaldırılarak iş parçasının istenilen geometriye getirilmesine (istenilen şeklin verilmesine) tornalama işlemi denilmektedir.

 

— Üniversal Torna Tezgahı —

— Tornalama işleminin şematik gösterimi —

Torna tezgahlarında dairesel formlu parçalar, yaylar, vida ve civatalar üretilebilir, delik delinebilir. Sanayide yaygın ve etkin bir şekilde kullanılan torna tezgahları eskiden ciddi ustalık ve iş gücü isterken, gelişen teknoloji ile beraber CNC torna tezgahlarında üretim yapmak çok kolaylaşmıştır. Üniversal torna tezgahlarında (ilerleme, paso ve ayna ekseni X-Z-C olmak üzere) 3 eksen bulunmakta iken CNC torna tezgahlarında eksen sayısı 7’ye kadar çıkmıştır. Bu da operasyon kolaylığının yanında daha hassas imalat ve üretim süresinin kısalması gibi maliyet avantajları doğurmuştur.

Frezeleme 

Frezeleme işlemi de tornalama işlemine benzemekle birlikte burada önemli bir fark bulunmaktadır. Şöyle ki: Tornalama işleminde iş parçası dönme hareketi yaparken takım sabit kalıyordu yani dönme hareketi yapmıyordu. Frezelemede ise iş parçası sabit kalırken takımlar dönme hareketi yaparak talaş kaldırmaktadır. Bu sayede torna tezgahlarında elde edemediğimiz geometrileri (kanal açma gibi) frezeleme teknolojisi sayesinde elde edebiliyoruz.

— Üniversal Freze —

— Frezeleme Operasyonu —

Bunların dışında talaşlı imalat (üretim) yöntemi olarak delik delme, broşlama, raybalama, vargel ve planyalama, taşlama, honlama, lepleme , polisac v.s. sayılabilir. En temel yöntemler frezeleme ve tornalama olduğu için sadece onlardan bahsettik. Umarım faydalı olmuştur…

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

GIPHY App Key not set. Please check settings

8 Comments

    • Teşekkür ederiz Burak bey. Sitemizde reklam alanlarımız mevcuttur. Bunların dışında yorumla reklam veya link paylaşımı konusunda kimseye izin vermiyoruz. SEO açısından aleyhimizde oluyor. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Sorunuza gelince makina alım satımını kayıt dışı ve faturasız yaparsanız vergi vermezsiniz ancak ticari hak kayıplarında ticaretinizi belgeleyemeyeceğinizden yasal yollardan hakkınızı arayamazsınız.

      Saygılarımızla…

Loading…

0

CAM nedir?

CNC 3 Eksen Freze Tezgahı

CNC Tezgahlar