in ,

Akışkan Gücünün Simge Ürünü Hidrolik Silindirler

Günümüzde birçok alanda ve endüstriyel uygulamalarda sıklıkla kullanılan hidrolik silindirler, akışkan gücü kullanımının gösterdiği gelişmeye bağlı olarak bugün birçok türü olan ve hareket iletiminde rol oynayan en temel bileşenlerden biridir.

Akışkan gücünün kullanılmasıyla elde edilen yüksek kuvvet ve doğrusal iletim, tasarımcıların bu alanda sonsuz çeşit üretmesine imkan vermekte ve bu yüzden endüstriyel alanlara göre üretilen özel hidrolik silindirler gibi çok çeşitli hidrolik silindir tipleri bulunmakta.

Yukarıda ki görselde standart bir hidrolik silindirin parçaları görülmektedir. Birçok farklı çeşidi olmasına rağmen en çok kullanılan hidrolik silindir türü çift etkili hidrolik silindir olmaktadır.

Birçok farklı amaç için üretilen hidrolik silindir çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Tek Etkili Silindir:

Basınçlı sıvının sadece tek bir taraftan giriş yaptığı hidrolik silindir türü olan tek etkili silindirlerde ya uzama ya da geri çekilme hareketi yapar. Tek etkili silindirlere en güzel örneklerden birisi araçların kaldırılmasında rol alan hidrolik krikolardır. Bu tür sistemlerde geri çekilme işlemi yay etkisi yada atmosfer yada tanka geri dönüş yoluyla yapılmaktadır.

Çift Etkili Silindir:

Hidrolik silindirin iki ucundan da akışkan girişi olan sistemlerdir. Bu tür hidrolik silindirlerinde itme ve çekme hareketleri görülmektedir. Sektörlerde en çok tercih edilen silindir türüdür.

Kaynaklı Tip Hidrolik Silindir:

Piyasada en çok tercih edilen bir diğer tür hidrolik silindirdir. Burada kapak silindir kovanına kaynaklı bir şekilde üretilmektedir. Bu tür hidrolik silindirler genellikle mobil uygulamalarda kullanılmaktadır.

Teleskopik Hidrolik Silindir:

İç içe geçen yada teleskopik silindir olarak tabir edilen bu hidrolik silindir türünde, silindirin kapalı hali tam açılmış halinin 15/1’i kadar olabilmektedir. Birçok kullanım alanı olan bu tür hidrolik silindirleri genellikle tekerlekli vinç sistemlerinde görmekteyiz.

Kısa Stroklu Hidrolik Silindir:

Kısa stroklu hidrolik silindir grubunda mil uzunluğunu aşan bir çapa sahip yapı bulunmaktadır. Günümüzde düşük besleme basıncı ile yüksek güç elde etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Hemen hemen her yerde karşımıza çıkan hidrolik silindirlerden daha uzun süre istifade edebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır, bunlar;

 1. Kullanılan Yağın Temiz olması: Hidrolik silindir arızalarında en çok karşılaşılan sebeplerden birisi de sisteme giren silindir yağının kirli olmasıdır. Sistem içerisine giren kir parçacıkları sistem içerisinde ileri geri hareket etmeyi sever ve buda sorunlara yok açmaktadır. Bu yüzden yüksek verimli filtreler kullanılmalı ve değişim zamanlarına riayet edilmeli.
 2. Düzenli Silindir Kontrolü: Çalışmakta olan silindirlerinizi sık sık gözden geçirmekte fayda vardır. Korozyon, çukurlaşma, düzensiz aşınma gibi durumların varlığı hem silindiriniz hem de çalışan sistem için büyük sorunlara yol açabilir.
 3. Silindirlerinizi Değiştirin: Elinizde mevcut yedek silindirleri zaman zaman değiştirmek ve değiştirilen silindirleri incelemek sisteminiz açısından faydalı olabilir. Bir silindiri demonte ettiğinizde genellikle contalarını değiştirmek olası sorunları şimdiden bertaraf etmek için genellikle tercih edilen bir yoldur. Ayrıca vernikleşme durumları söz konusu olduğunda. Yağın sürekli olarak ısındığı anlamına gelebilir ve dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir.
 4. Sistem Aksesuarlarına Bakım Yapın: Bir hidrolik silindirde diğer bağlantılar, braketler, bilyeli mafsallar gibi birçok farklı sistem bulunmaktadır. Bir değişim sırasında bu tür sistemleri incelemek sistem sağlığı açısından son derece faydalı olmaktadır.
 5. Yağ Sisteminizi İnceleyin: Yağ sisteminizi zaman zaman hava tabancası ile test ederek olası bir tıkanıklığı tespit etme şansınız olacaktır. Yine düzenli olarak yapılan sistem kontrolleri ile de sistemin verimli bir şekilde çalışmasını garanti edebilirsiniz.

Hidrolik silindir ürün gruplarında silindir çeşitlerinin yanı sıra bir de silindirlerin kullanıldığı yerlere göre isimlendirilmeler olmaktadır. Bunlar;

 • Demir & Çelik Endüstrisi İçin Hidrolik Silindirler
 • Madencilik Endüstrisi İçin Hidrolik Silindirler
 • Mobil Uygulamalar İçin Hidrolik Silindirler
 • Offshore Endüstrisi İçin Hidrolik Silindirler
 • Çimento Tesisleri İçin Hidrolik Silindirler
 • Hidrolik Pres Uygulamaları İçin Hidrolik Silindirler
 • Özel Amaçlı Kullanım İçin Hidrolik Silindirler

Görüldüğü gibi bir hidrolik silindir seçimi ve sonrasında yapılacaklar için dikkat edilmesi gereken bilgileri yukarıda verdik. Hidrolik silindir ürün grupları hakkında daha fazla bilgi almak için Atlaslift Hidrolik Silindir firmasının websitesine bakarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

CADChain İle CAD Dosyalarınıza Hakim Olabilirsiniz